RIEGLER safety coupling, mounting on pressure reducer, fuel gas, G 3/8 LH
Type number: SE.K.D.BG.38LH
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
151141EAN :
4047322815772Category :
Safety Devices & Quick CouplingsWeight :
0.30 kgRIEGLER Safety coupling made of brass, stainless steel, for welding, G 3/8 LH - type SE.K.D.BG.38LH
The RIEGLER safety coupling, mounting on pressure regulator, fuel gas, G 3/8 LH supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of brass, stainless steel. G 3/8 LH connection thread - suitable for common industry standards. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Material | Brass, CrNi steel |
| Gas type | Fuel gas |
| Execution | Mounting on the pressure reducer |
| Connection | G 3/8 LH |
| Class name | FLEX |
| Standard | nach EN 561 / ISO 7289 |
| Flow values | 10 m³/h |
| Operating pressure propane | 5 bar |
| Natural gas operating pressure | 5 bar |
| Operating pressure acetylene | 1.5 bar |
| Operating pressure hydrogen | 3.5 bar |