RIEGLER safety coupling, mounting on burner, fuel gas, G3/8LH, DN 4
Type number: SE.SK.B.BG.38LH.4
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
153562EAN :
4047322820974Category :
Safety Devices & Quick CouplingsWeight :
0.17 kgRIEGLER Safety coupling made of brass, stainless steel, for welding - type SE.SK.B.BG.38LH.4
The RIEGLER safety coupling, mounting on torch, fuel gas, G3/8LH, DN 4 supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of brass, CrNi steel. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Material | Brass, CrNi steel |
| Gas type | Fuel gas |
| Input connection | DN 4 |
| Output connection | G 3/8 LH |
| Execution | Mounting on the burner |
| Class name | FLEX |
| Standard | nach EN 561 / ISO 7289 |
| Flow values | 10 m³/h |
| Operating pressure propane | 5 bar |
| Natural gas operating pressure | 5 bar |
| Operating pressure acetylene | 1.5 bar |
| Operating pressure hydrogen | 3.5 bar |