FILTREC replacement filter element for Hydac 0240R100WHC
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Hydac 0240 R 100 WHC - Quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with stainless steel wire mesh filter medium, 100 µm filter fineness, NBR seal and max. 20 bar differential pressure is the high-quality alternative to the Hydac 0240 R 100 WHC. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Flow direction | Außen nach innen |
| max. differential pressure (bar) | 20 |
| Outer diameter (mm) | 73,50 |
| Height (mm) | 203 |
| Filter material | Wire mesh |
| Filter fineness (micrometres) | 100 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -30°C to +100°C |
| A | 73.5 |
| B | 36 mm |
| C | 345 |
| D | 1895 |
| E | 14 mm |
| F | 203 |