FILTREC replacement filter element for Hydac 02062241
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Hydac 02062241 - quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with stainless steel wire mesh filter medium, 25 µm filter fineness, NBR seal and max. 30 bar differential pressure is the high-quality alternative to the Hydac 02062241. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| max. differential pressure (bar) | 30 |
| Outer diameter (mm) | 44,50 |
| Height (mm) | 170.5 |
| Inner diameter top (mm) | 24 |
| Inner diameter bottom (mm) | 22,2 |
| Filter material | Wire mesh |
| Filter fineness (micrometres) | 25 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 44.5 |
| B | 24 mm |
| C | 222 |
| D | 160 mm |
| E | 105 |
| F | 1705 |