FILTREC replacement filter element for Hydac 2630D03BN
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Hydac 2630D03BN - Quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with glass fiber filter medium, 4µm filter fineness and max. 10 bar differential pressure is the high-quality alternative to the Hydac 2630D03BN. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Flow direction | Außen nach innen |
| max. differential pressure (bar) | 10 bar |
| Outer diameter (mm) | 140,00 |
| Height (mm) | 850 |
| Inner diameter (mm) | 65 |
| Filter material | Glass fiber |
| Filter fineness c (micrometer) | <ß4=200 / ß5=1000 |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to 120°C |
| A | 140 mm |
| B | 65 mm |
| C | 65 mm |
| D | 850 |