FILTREC replacement filter element for Hydac 0251RK010MMV
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Hydac 0251RK010MMV - Quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with polyester filter medium, 12 µm filter fineness, VITON seal and max. 10 bar differential pressure is the high-quality alternative to the Hydac 0251RK010MMV. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| max. differential pressure (bar) | 10 bar |
| Outer diameter (mm) | 88 |
| Height (mm) | 395 |
| Inner diameter (mm) | 40.1 |
| Filter material | Synthetic polyester |
| Filter fineness c (micrometer) | ß12=200 / ß15=1000 |
| Seal material | VITON |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 88 mm |
| B | 40.1 |
| C | 401 |
| D | 395 |