FILTREC replacement filter element for Hydac 1000RN010BNHC
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Hydac 1000RN010BNHC - Quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with glass fiber filter medium, 12 µm filter fineness, NBR seal and max. 10 bar differential pressure is the high-quality alternative to the Hydac 1000RN010BNHC. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Flow direction | Außen nach innen |
| max. differential pressure (bar) | 10 bar |
| Outer diameter (mm) | 160 |
| Height (mm) | 399 |
| Inner diameter (mm) | 902 |
| Filter material | Glass fiber |
| Filter fineness c (micrometer) | ß12=1000 |
| Filter fineness c (micrometer) | ß10=200 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -30°C to +100°C |
| A | 160 mm |
| B | 90.2 |
| C | 902 |
| D | 399 mm |