FILTREC hydraulic filter element (return line filter) XR1000T40B0
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC return line filter XR1000T40B0 - stainless steel wire mesh, 40µm
The FILTREC filter element for return line filter XR1000T40B0 with stainless steel wire mesh filter medium, 40 µm filter fineness, NBR seal and max. 10 bar differential pressure offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Flow direction | Außen nach innen |
| max. differential pressure (bar) | 10 bar |
| Outer diameter (mm) | 160 |
| Height (mm) | 399 |
| Inner diameter (mm) | 90.5 |
| Filter material | Wire mesh |
| Filter fineness (micrometres) | 40 |
| Seal material | NBR |
| A | 160 mm |
| B | 90.5 |
| D | 399 mm |