RIEGLER Autogenschlauch, Acetylen, EPDM/SBR, Schlauch-ø 16x9, Länge 50 m
Typennummer: 180/3-R-50
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Oxyfuel hose for welding, max. 20 bar - Type 180/3-R-50
The RIEGLER oxyfuel hose, acetylene, EPDM/SBR, hose ø 16x9, length 50 m supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. Designed for a maximum operating pressure of 20 bar. The temperature range is between -20 °C and 60 °C. Hose Ø 9 mm (inside) / 16 mm (outside). Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Outer ceiling | EPDM/SBR grooved |
| Max. operating pressure | 20 bar |
| Bending radius min. | 90 mm |
| Inlays | Textile braided or spiralized |
| Colour | red |
| Gas type | Acetylenes |
| Roll length | 50 m |
| Outer hose Ø | 16 mm |
| Hose Ø inside | 9 mm |
| Soul | EPDM/SBR, black, smooth |
| Temperature range max. | 60 °C |
| Temperature range min. | -20 °C |