FILTREC replacement filter element for SF-Filter HY19181
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for SF filter HY 19181 - quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with glass fiber filter medium, 27µm filter fineness, NBR seal and max. 21 bar differential pressure is the high-quality alternative to the SF filter HY 19181. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| max. differential pressure (bar) | 21 |
| Outer diameter (mm) | 93 |
| Height (mm) | 200 |
| Inner diameter (mm) | 58 |
| Filter material | Glass fiber |
| Filter fineness c (micrometer) | ß27=1000 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 93 mm |
| B | 58 mm |
| C | 200 |
| D | 13 |
| E | 187 |