FILTREC replacement filter element for Hydac 0110R003BN4HCKB
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Hydac 0110 R 003 BN4HCKB - Quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with glass fiber filter medium, NBR seal and max. 20 bar differential pressure is the high-quality alternative to the Hydac 0110 R 003 BN4HCKB. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Flow direction | Außen nach innen |
| max. differential pressure (bar) | 20 |
| Filter material | Glass fiber |
| Filter fineness (micrometres) | <4 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -30°C to +100°C |
| A | 51.5 mm |
| B | 24 mm |
| C | 222 |
| D | 160 mm |
| E | 105 |