FILTREC replacement filter element for Hydac 1208910003BNK
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Hydac 1208910003BNK - Quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with glass fiber filter medium and NBR seal is the high-quality alternative to the Hydac 1208910003BNK. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Outer diameter (mm) | 79,5 |
| Height (mm) | 263 |
| Inner diameter (mm) | 32.1 |
| Filter material | Glass fiber |
| Filter fineness c (micrometer) | ß4,5=1000 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 79.5 mm |
| B | 32.1 |
| C | 263 |
| D | 10 mm |
| Field of application | Hydraulics |
| Outer diameter (mm) | 79,5 |
| Height (mm) | 263 |
| Inner diameter (mm) | 32.1 |
| Filter material | Glass fiber |
| Filter fineness c (micrometer) | ß4,5=1000 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 79.5 mm |
| B | 32.1 |
| C | 263 |
| D | 10 mm |