FILTREC return line filter FRTR140C25BB60C000
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC return line filter FRTR140C25BB60C000 - Cellulose
The FILTREC filter element for return line filter FRTR140C25BB60C000 with cellulose filter medium, NBR seal and max. 10 bar differential pressure offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Max. Operating pressure (bar) | 8 |
| max. differential pressure (bar) | 10 bar |
| Connection thread | 1 1/4" BSP |
| Filter material | Cellulose |
| Seal material | NBR |
| A | 1 1/4" BSP |
| D1 | 130 |
| D2 (mm) | 40 |
| D3 (mm) | 129 |
| H1 | 241 |
| H2 | 90 |
| H3 | 11 |
| H4 (mm) | 30 |
| M | M10 |