FILTREC hydraulic filter element (suction filter) S530T60
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC suction filter S530T60 - stainless steel wire mesh, 60µm
The FILTREC filter element for suction filter S530T60 with stainless steel wire mesh filter medium, 60 µm filter fineness and max. 5 bar differential pressure offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| max. differential pressure (bar) | 5 |
| Outer diameter (mm) | 83,00 |
| Height (mm) | 194 |
| Inner diameter (mm) | 59 |
| Filter material | Wire mesh |
| Filter fineness (micrometres) | 60 |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 83 mm |
| B | 59 mm |
| C | 59 mm |
| D | 194 |