FILTREC hydraulic filter element U121G25V/ESD
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC filter element U121G25V/ESD - glass fiber, 22µm
The FILTREC filter element for filter element U121G25V/ESD with glass fiber filter medium, 22µm filter fineness, VITON seal and max. 10 bar differential pressure offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| max. differential pressure (bar) | 10 bar |
| Outer diameter (mm) | 54 |
| Height (mm) | 232 |
| Inner diameter (mm) | 42.5 |
| Filter material | Glass fiber |
| Filter fineness c (micrometer) | ß22=1000 |
| Seal material | VITON |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 54 mm |
| B | 25 mm |
| C | 425 |
| D | 2085 |
| E | 135 |
| F | 232 |