FILTREC hydraulic filter WG606
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC filter element WG606 - glass fiber, 27µm
The FILTREC filter element for filter element WG606 with glass fiber filter medium and 27µm filter fineness offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Outer diameter (mm) | 68 |
| Height (mm) | 250 |
| Inner diameter (mm) | 35.5 |
| Filter material | Glass fiber |
| Filter fineness c (micrometer) | ß27=1000 |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 68 mm |
| B | 35.5 mm |
| C | 355 |
| D | 246 mm |
| E | 2 |
| F | 250 |