FILTREC hydraulic filter WG875
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC filter element WG875 - glass fiber
The FILTREC filter element for filter element WG875 with glass fiber filter medium offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Outer diameter (mm) | 150 |
| Height (mm) | 722 |
| Inner diameter (mm) | 31.5 |
| Filter material | Glass fiber |
| Filter fineness c (micrometer) | ß4,5=1000 |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 150 mm |
| B | 31.5 mm |
| C | 315 |
| D | 722 |