FILTREC hydraulic filter WX521
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC filter element WX521 - polyester, 15µm
The FILTREC filter element for filter element WX521 with polyester filter medium, 15µm filter fineness and max. 30 bar differential pressure offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| max. differential pressure (bar) | 30 |
| Outer diameter (mm) | 88 |
| Height (mm) | 576 |
| Inner diameter top (mm) | 46 |
| Inner diameter bottom (mm) | 40,1 |
| Filter material | Synthetic polyester |
| Filter fineness c (micrometer) | ß15=1000 |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 88 mm |
| B | 46 mm |
| C | 401 |
| D | 561 |
| E | 15 mm |
| F | 576 |