RIEGLER angle safety valve, saturated steam, G 2, set pressure 1.8 bar
Type number: 222.08-1,8
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
151118EAN :
4047322815604Category :
Safety Valves & Pressure Relief ValvesWeight :
2.41 kgRIEGLER Gunmetal angle safety valve, for industrial systems, G 2 - Type 222.08-1.8
The RIEGLER angle safety valve, saturated steam, G 2, set pressure 1.8 bar reliably protects compressed air systems and containers against impermissible overpressure. The housing is made of gunmetal with EPDM seals. The operating temperature is between -10 °C and 150 °C. G 2 connection thread - suitable for common industry standards. Reliable overpressure protection for safe systems.
Field of application
Typical areas of application: Pressure vessels, compressor systems and piping systems.
| Housing | Gunmetal |
| Membrane | EPDM |
| Spring cover | Brass |
| Interior parts | Brass |
| Setting range | 0.2 - 20 bar (depending on connection size and medium) |
| Operating temperature min. | -10 °C |
| Operating temperature max. | 150 °C |
| Spring | Carbon steel |
| Entry and exit | female thread type G according to DIN EN ISO 228-1 |
| Operating temperature | -10 °C bis 150 °C (EPDM) 225 °C (PTFE) |
| Thread | G 2 |
| SW | 70 mm |
| Setting range min. | 0.2 bar |
| Response pressure min. | 1.8 bar |
| H | 200 mm |
| L1 | 56 mm |
| L2 | 48 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | not RoHS compliant |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Setting range max. | 20 bar |
| Theme shop | SAFETY |
| Class name | FLEX |