RIEGLER Stainless steel filter regulator, 1.4404, G 1/4, 1 - 15 bar
Type number: 572.14 D
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Stainless steel filter regulator 1.4404 made of stainless steel 1.4404 (AISI 316L), for compressed air treatment - Type 572.14 D
The RIEGLER stainless steel filter regulator 1.4404, reversible, G 1/4, 1.0 - 15 bar combines compressed air filtration and pressure regulation in one compact device. The housing is made of stainless steel 1.4404 (AISI 316L) with FKM seals. The control range extends from 1 bar to 15 bar with a maximum inlet pressure of 30 bar. The permissible medium temperature is between -20 °C and 80 °C. Connection thread G 1/4 - suitable for common industry standards. The flow rate is 800 l/min (at P1 = 8 bar, P2 = 6 bar and pressure drop Δp ≤ 1 bar). Filter fineness 50 µm. Saves installation space and simplifies compressed air treatment.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air supply in production, trade and automation.
| Inlet pressure max. | 30 bar |
| Housing | Stainless steel 1.4404 (AISI 316L) |
| Sealing material | FKM |
| Membrane | PTFE on NBR carrier |
| Flow rate measurement | at P<sub>1</sub> = 8 bar, P<sub>2</sub> = 6 bar and pressure drop Î"<sub>p</sub> ‰¤ 1 bar |
| Filter fineness | 50 µm |
| Medium temperature min. | -20 °C |
| Medium temperature max. | 80 °C |
| Ambient temperature min. | -20 °C |
| Ambient temperature max. | 80 °C |
| Thread | G 1/4 |
| Flow rate | 800 l/min |
| Control range min. | 1 bar |
| Control range max. | 15 bar |
| Condensate drain | Manual drain valve |
| A | 64 mm |
| B | 249 mm |
| C | 121 mm |
| Class name | STAINLESS STEEL |