RIEGLER Electr. pressure switch, Digital display, M12x1, G 1/4, 0-60 bar
Type number: EDS-60
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Electrical pressure switch made of stainless steel, for pressure measurement, G 1/4 - type EDS-60
The RIEGLER electrical pressure switch, digital display, M12x1, G 1/4, 0-60 bar switches electrical contacts at a set pressure value. The housing is made of stainless steel. The permissible medium temperature is between -20 °C and 85 °C. Connection thread G 1/4 - suitable for common industry standards. Protection class IP 65 and IP 67 (M12x1). Automatic pressure monitoring without manual control.
Field of application
Typical areas of application: Pressure monitoring, compressor control and system safety.
| Housing | CrNi steel |
| Protection class | IP 65 and IP 67 (M12x1) |
| Electrical connection | Round plug connector M12x1, 4-pin. |
| Medium temperature min. | -20 °C |
| Medium temperature max. | 85 °C |
| Ambient temperature min. | -20 °C |
| Ambient temperature max. | 80 °C |
| Wetted parts | CrNi steel |
| Output signal | 2 switching outputs |
| Accuracy | 1% of the margin |
| Auxiliary energy | DC 15 - 35 V |
| Process connection | G 1/4 |
| Measuring range min. bar | 0 |
| Measuring range max. bar | 60 |
| REACH SVHC1 Substance Name | no |
| CAS No. SVHC 1 | none CAS No. |
| Connection | G 1/4 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | no entry |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0 |
| Exception | no exception |
| REACH Info | no SVHC substance contained |
| Share of SVHC SCIP | no SVHC substance |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | no SVHC substance contained |
| Material identification | none |
| Class name | MAX |