RIEGLER Round cylinder, double-acting, Piston Ø 32, Stroke 250, G 1/8
Type number: 2.DM.32250
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Round cylinder for automation technology, max. 10 bar, G 1/8 - Type 2.DM.32250
The RIEGLER round cylinder, double-acting, solenoid, piston Ø 32, stroke 250, G 1/8 offers compact pneumatic actuator solutions for confined installation spaces. with NBR seals. Designed for a maximum operating pressure of 10 bar. The temperature range extends between -10 °C and 80 °C. Connection thread G 1/8 - suitable for common industry standards. With piston Ø 32 mm, stroke 250 mm, C45 steel piston rod, hard chrome-plated - for powerful linear actuator solutions. Space-saving design for confined installation spaces.
Field of application
Typical areas of application: Compact systems, special machine construction and handling systems.
| Temperature range min. | -10 °C |
| Temperature range max. | 80 °C |
| Sealing material | NBR |
| Working pressure max. | 10 bar |
| Pipe | Aluminum, anodized |
| Structure | Connection: stainless steel tube / end cap thread |
| Piston Ø | 32 mm |
| Function | double-acting |
| Response pressure min. | 0.4 bar |
| Stroke | 250 mm |
| Piston rod thread | M10x1.25 |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| Connection | G 1/8 |
| Piston rod | C45 steel, hard chrome-plated |
| Piston | Technopolymer |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Exception | 6a, 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | C 45 Pb, CW614N |
| Class name | PLUS |
| Magnet | with magnet |
| Damping | without adjustable damping |
| Thread piston rod | External thread on the piston rod |