RIEGLER Pneumatic logic elements, AND, Techno-polymer, DN 2.7
Type number: W 36-2
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Pneumatic logic element made of technopolymer, max. 8 bar - Type W 36-2
The RIEGLER pneumatic logic element, AND, technopolymer, DN 2.7 controls the direction, pressure or volume flow of compressed air. The housing is made of technopolymer with NBR seals. The operating pressure range is 1.5 bar to 8 bar. The temperature range is between -10 °C and 60 °C. The flow rate is 100 l/min (at 6 bar and Î"p = 1 bar). Precise control.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic controls and automation.
| Temperature range min. | -10 °C |
| Temperature range max. | 60 °C |
| Sealing material | NBR |
| Flow rate | 100 l/min (at 6 bar and Î"<sub>p</sub> = 1 bar) |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max. | 8 bar |
| Material | Technopolymer |
| Slider | Aluminum |
| Height | 40 mm |
| Function | AND |
| Length | 38.5 mm |
| for hose outer Ø | 4 mm |
| Nominal Ø | 2.7 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| Provision | via compressed air |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |
| Class name | MAX |