RIEGLER Pneumatic logic elements, Timer
Type number: W 36-6
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Pneumatic logic element made of anodized aluminium / technopolymer, max. 8 bar - Type W 36-6
The RIEGLER pneumatic logic element, timer, anodized aluminium / technopolymer controls the direction, pressure or volume flow of compressed air. The housing is made of anodized aluminium / technopolymer with NBR seals. The operating pressure range is 2.5 bar to 8 bar. The temperature range is between -10 °C and 60 °C. Push-in connection thread for 4 mm hose - suitable for common industry standards. Suitable for lubricated or non-lubricated, filtered compressed air (if lubricated, then continuous). Precise control.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic controls and automation.
| Temperature range min. | -10 °C |
| Temperature range max. | 60 °C |
| Medium | Lubricated or non-lubricated, filtered compressed air (if lubricated, then continuous) |
| Sealing material | NBR |
| Working pressure min. | 2.5 bar |
| Working pressure max. | 8 bar |
| Material | Aluminium anodized / technopolymer |
| Installation position | any |
| Interior parts | Brass / technopolymer |
| Mounting options | on omega rail (DIN EN 50022) 35x7 or 35x15, wall mounting with holes Ø 4.2 |
| Spring | Spring steel |
| Time setting range | 0 - 30 (at 6 bar) sec. |
| Switch-off time | < 0.1 sec. |
| Repeatability | +/- 0.4 sec. |
| Pressure display | via orange pen |
| Height | 49 mm |
| NW | 2.7 mm |
| Function | Timer |
| Length | 107 mm |
| Application | with compressed air |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| Connection | push-in for 4 mm hose |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| Flow rate at 6.3 bar and Î "p 1.0 bar | 100 Nl/min |
| Provision | via mechanical spring |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |
| Class name | MAX |