RIEGLER Quick relief valve »lineonline«, with silencer, for hose Ø 8 mm
Type number: 431-8
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
106768EAN :
4047322086981Weight :
0.03 kgRIEGLER Quick exhaust valve "lineonline" for pneumatic control, max. 10 bar - Type 431-8
The RIEGLER quick exhaust valve "lineonline" silencer, hose Ø 8 regulates the speed of pneumatic actuators or blocks backflow. with NBR seals. The operating pressure range is 1 bar to 10 bar. The temperature range is between -20 °C and 60 °C. Infinitely variable speed control for smooth movement sequences.
Field of application
Typical areas of application: Speed control of pneumatic cylinders.
| Temperature range min. | -20 °C |
| Temperature range max. | 60 °C |
| Sealing material | NBR |
| Operating pressure min. | 1 bar |
| Max. operating pressure | 10 bar |
| Interior parts | Nickel-plated brass, brass, technopolymer, stainless steel |
| Base body | Technopolymer |
| Pneumatic symbols | on the housing |
| for hose Ø | 8 mm |
| A | 57.2 mm |
| B | 31.5 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| Flow rate at 6.3 bar | 400 Nl/min |
| Vent flow rate at 6.3 | 1000 Nl/min |
| I | 18.7 mm |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |
| Class name | PLUS |