RIEGLER Cross-connection supports, for hose I.D. 12 mm, POM
Type number: 37.115
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Cross connecting piece made of acetal copolymer (POM), for pneumatic installation - type 37.115
The RIEGLER cross connector, for hose LW 12 mm, POM connects compressed air and pneumatic lines safely and tightly. The housing is made of acetal copolymer (POM). The temperature range is between -40 °C and 80 °C. Safe, tight connection for reliable operation.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic installations and compressed air distribution.
| Temperature range min. | -40 °C |
| Temperature range max. | 80 °C |
| Material | Acetal copolymer (POM) |
| Max. permissible overpressure | 10 bar |
| for hose | LW 12 mm |
| L1 | 69 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | no |
| CAS No. SVHC 1 | none CAS No. |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | no entry |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0 |
| Exception | no exception |
| REACH Info | no SVHC substance contained |
| Share of SVHC SCIP | no SVHC substance |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | no SVHC substance contained |
| Material identification | none |
| Class name | FLEX |