RIEGLER Cross-piece, 4 x interior, G 1/2, AF 21, nickel-plated brass
Type number: N 255.04
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Cross piece for pipeline construction, max. 60 bar, G 1/2 - Type N 255.04
The RIEGLER cross piece, 4 x female, G 1/2, SW 21, nickel-plated brass connects different thread sizes. Designed for a maximum operating pressure of 60 bar. Connection thread G 1/2 - suitable for common industry standards. Flexible adapter for different thread sizes.
Field of application
Typical areas of application: Piping systems and thread adaptation.
| Max. operating pressure | 60 bar |
| Operating temperature max. | 150 °C |
| Thread | G 1/2 |
| SW | 21 mm |
| L1 | 33.5 mm |
| L2 | 67 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | none |
| Class name | PLUS |