RIEGLER V hose connection supports, for hose I.D. 4 mm, brass and POM
Type number: VPK-400
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER V-hose connector made of brass CW617N and acetal copolymer (POM) - type VPK-400
The RIEGLER V-hose connector, for hose LW 4, brass and POM connects compressed air and pneumatic lines safely and tightly. The housing is made of brass CW617N and acetal copolymer (POM). Designed for a maximum operating pressure of 10 bar. The temperature range is between -10 °C and 60 °C. Secure, tight connection for reliable operation.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic installations and compressed air distribution.
| Temperature range min. | -10 °C |
| Temperature range max. | 60 °C |
| Working pressure max. | 10 bar |
| Material | Brass CW617N and acetal copolymer (POM) |
| Max. permissible overpressure | 10 bar |
| for hose | LW 4 mm |
| L2 | 20.2 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | none |
| Class name | EASY |