RIEGLER Glycerine pressure gauge, CrNi steel, G 1/4, 0 - 16 bar, Ø 63
Type number: 4185
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
134028EAN :
4047322483995Category :
Glycerine-Filled Pressure GaugesWeight :
0.22 kgRIEGLER Glycerine Mano made of stainless steel, for pressure measurement, G 1/4 - Type 4185
The RIEGLER glycerine manometer, stainless steel, G 1/4 rear centric, 0-16.0 bar, Ø63 indicates the current system pressure reliably and precisely. The housing is made of stainless steel. The permissible medium temperature is between -20 °C and 100 °C. G 1/4 connection thread - suitable for common industry standards. Reliable pressure indicator for safe system control.
Field of application
Typical areas of application: Pressure monitoring in compressed air, hydraulic and process systems.
| Medium temperature min. | -20 °C |
| Medium temperature max. | 100 °C |
| Ambient temperature min. | -20 °C |
| Ambient temperature max. | 60 °C |
| Material | CrNi steel |
| Type | 233.50 |
| Viewing window | Polycarbonate |
| Measuring range min. bar | 0 |
| Measuring range max. bar | 16 |
| Diameter | 63 mm |
| Graduation value in the bar range | 0.5 bar |
| Connection | G 1/4 |
| Quality class | 45444 |
| Lower / Upper measuring range limit | Overpressure |
| Connection position | rear, centric |
| Class name | STAINLESS STEEL |
| Process connection material | CrNi steel |