RIEGLER Cross push-on connectors, for hose I.D. 13 mm, brass
Type number: 173 E
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Cross hose connector made of brass CW617N, for pneumatic installation - type 173 E
The RIEGLER cross hose connector, for hose LW 13 mm, brass connects compressed air and pneumatic lines safely and tightly. The housing is made of brass CW617N. Designed for a maximum operating pressure of 10 bar. Secure, tight connection for reliable operation.
Field of application
Typical areas of application: Pneumatic installations and compressed air distribution.
| Medium temperature max. | 90 °C |
| Ambient temperature max. | 90 °C |
| Working pressure max. | 10 bar |
| Material | Brass CW617N |
| for hose | LW 13 mm |
| L1 | 70 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | none |
| Class name | EASY |