RIEGLER Stainless steel casting filter regulator, G 1 1/2, 1.7 - 17.5 bar
Type number: 580FRC4-112-17
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Cast stainless steel filter regulator made of cast stainless steel 1.4401 (AISI 316) - Type 580FRC4-112-17
The RIEGLER stainless steel cast filter regulator, 1.4401, BG 4, G 1 1/2, 1.7-17.5 bar combines compressed air filtration and pressure regulation in one compact device. The housing is made of cast stainless steel 1.4401 (AISI 316) with NBR seals. The control range extends from 1.7 bar to 17.5 bar with a maximum inlet pressure of 30 bar. Connection thread G 1 1/2 - suitable for common industry standards. The flow rate is 11330 l/min (at P1 = 10 bar, P2 = 6 bar and pressure drop Δp ≤ 1 bar). Filter fineness 25 µm. Saves installation space and simplifies compressed air treatment.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air supply in production, trade and automation.
| Inlet pressure max. | 30 bar |
| Housing | Cast stainless steel 1.4401 (AISI 316) |
| Sealing material | NBR |
| Membrane | NBR/PTFE |
| Flow rate measurement | at P<sub>1</sub> = 10 bar, P<sub>2</sub> = 6 bar and pressure drop Î"<sub>p</sub> ‰¤ 1 bar |
| Filter fineness | 25 µm |
| Medium temperature max. | 80 °C |
| Ambient temperature max. | 80 °C |
| Thread | G 1 1/2 |
| Flow rate | 11330 l/min |
| Control range min. | 1.7 bar |
| Control range max. | 17.5 bar |
| Condensate drain | Manual drain valve |
| BG | 4 |
| A | 120 mm |
| B | 301 mm |
| C | 136 mm |
| Class name | STAINLESS STEEL |