Riegler Filter regulator »FUTURA«, PC, Size 2, G 1/2, 0.5-10 bar, Semi a.
Type number: FU 814-10
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Filter regulator "FUTURA" made of PA66 GF60, for compressed air treatment, 0.5 bar - Type FU 814-10
The RIEGLER filter regulator "FUTURA", PC, SK, Mano, BG 2, G 1/2, 0.5-10 bar, HA combines compressed air filtration and pressure regulation in one compact device. The housing is made of PA66 GF60 with NBR seals. The control range extends from 0.5 bar to 10 bar with a maximum inlet pressure of 16 bar. The temperature range is between -10 °C and 50 °C. Connection thread G 1/2 - suitable for common industry standards. Suitable for compressed air, neutral gases. Filter fineness 5 µm, polycarbonate container with protective cage. Saves installation space and simplifies compressed air treatment.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air supply in production, trade and automation.
| Inlet pressure min. | 1.5 bar |
| Inlet pressure max. | 16 bar |
| Temperature range min. | -10 °C |
| Temperature range max. | 50 °C |
| Medium | Compressed air, neutral gases |
| Housing | PA66 GF60 |
| Connection thread | Material zinc die-cast |
| Sealing material | NBR |
| Membrane | NBR |
| Flow rate measurement | at P<sub>1</sub> = 10 bar, P<sub>2</sub> = 6.3 bar and pressure drop Î"<sub>p</sub> = 1 bar |
| Series | FUTURA |
| Container | Polycarbonate container with protective cage |
| Filter element | Cellpor (PE) |
| Filter fineness | 5 µm |
| Thread | G 1/2 |
| Control range min. | 0.5 bar |
| Control range max. | 10 bar |
| Condensate drain | semi-automatic |
| Pressure gauge display min. | 0 bar |
| Pressure gauge display max. | 16 bar |
| BG | 2 |
| A | 63 mm |
| B | 257 mm |
| C | 110 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6a-I, 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| SCIP message number RIEGLER | no SCIP No. available |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |
| Class name | MAX |
| Stand Material Compliance | 45159 |
| Flow 1 | 5200 l/min |
| SCIP message number Supplier | 654155db-2e1a-4a95-94dc-56a5df30986f |