RIEGLER Filter regulator "SYNTESI", BG1, G 1/4, 20µm, 0...10bar, RA, o. Mano.
Type number: 5612B562
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Filter regulator "SYNTESI" made of technopolymer, for compressed air treatment, 0 bar - Type 5612B562
The RIEGLER filter regulator "SYNTESI", BG1, G 1/4, 20µm, 0...10bar, RA, o. Mano. combines compressed air filtration and pressure regulation in one compact device. The housing is made of technopolymer with NBR seals. The control range extends from 0 bar to 10 bar with a maximum inlet pressure of 10 bar. The temperature range is between -10 °C and 50 °C. Suitable for compressed air or other neutral gases. Filter fineness 20 µm, container made of technopolymer. Saves installation space and simplifies compressed air treatment.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air supply in production, trade and automation.
| Inlet pressure max. | 10 bar |
| Temperature range min. | -10 °C |
| Temperature range max. | 50 °C |
| Medium | Compressed air or other neutral gases |
| Housing | Technopolymer |
| Sealing material | NBR |
| Membrane | NBR 60 Shore (hardness) with polyester fabric insert |
| Container | Technopolymer |
| Filter fineness | 20 µm |
| Control range min. | 0 bar |
| Control range max. | 10 bar |
| BG | 1 |
| Input connection | G 1/4 |
| Output connection | G 1/4 |
| A | 42 mm |
| B | 202 mm |
| Flow 1 | 800 Nl/min |
| Flow 2 | 2000 Nl/min |
| Flow rate measurement 1 | at P1 = 10 bar, P2 = 6.3 bar and pressure drop Δp = 0.5 bar |
| Flow rate measurement 2 | at P<sub>1</sub> = 10 bar, P<sub>2</sub> = 6.3 bar and pressure drop Î"<sub>p</sub> = 1 bar |
| Class name | PLUS |
| N | 126.2 mm |
| Air purity class at the outlet according to | 38172 |
| Thread on front and back | G 1/8 |
| Series | Syntesi |
| Spring cover | Technopolymer |
| Condensate drain | RA fully automatic |