RIEGLER Spiral hose gun set plastic PU hose ø 10x6.5, max. 3m
Typennummer: SPPSKR10300PU
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Spiral hose gun set plastic PU hose ø made of polyurethane (spiral hose) - type SPPSKR10300PU
The RIEGLER spiral hose gun set plastic PU hose ø 10x6.5, max. 3 m flexibly and reliably conducts compressed air from the compressor to the consumer. The housing is made of polyurethane (spiral hose). Designed for a maximum operating pressure of 11 bar. The operating temperature is between -10 °C and 60 °C. Connection thread G 1/4 - suitable for common industry standards. Hose Ø 10x6.5 mm. Flexible, pressure-resistant and suitable for various media.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air distribution in workshops and production.
| Max. operating pressure | 11 bar |
| Material | Polyurethane (spiral hose) |
| Operating temperature min. | -10 °C |
| Operating temperature max. | 60 °C |
| Thread | G 1/4 |
| Hose Ø | 10x6.5 mm |
| Windings | 16 |
| Working length max. | 3 m |
| outer winding Ø | 69 mm |
| Connection type | Nipple NW 7.2 |
| Class name | MAX |
| Hand lever | Polyamide with glass fiber (PA6 GF30) |
| Gun body | Polypropylene (PP) |
| Nozzle type | Standard nozzle |