RIEGLER Straight screw-in fitting, G 3/4, pipe outer Ø 18, ES 1.4571, FKM
Typennummer: ES 43-ZW-2
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Straight screw-in fitting made of stainless steel 1.4571, for pneumatic installation, G 3/4 AG - type ES 43-ZW-2
The RIEGLER straight screw-in fitting, G 3/4, pipe outer Ø 18, ES 1.4571, FKM creates a permanent, metal-to-metal sealing pipe connection based on the proven cutting ring principle. The housing is made of stainless steel 1.4571 with FKM seals. The temperature range is between -20 °C and 200 °C. Connection thread G 3/4 AG - suitable for common industry standards. Permanently tight - even with vibration and temperature fluctuations.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air distribution, hydraulics and process technology.
| Temperature range min. | -20 °C |
| L2 | 16 mm |
| Tube outer Ø | 18 mm |
| Temperature range max. | 200 °C |
| PN | 315 bar |
| L1 | 47 mm |
| Class name | STAINLESS STEEL |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
| Sealing material | FKM |
| Thread | G 3/4 AG |