RIEGLER Check valve, DN 50, Red brass, G 2, PN max. 16 bar
Typennummer: RK2RG
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Check valve made of gunmetal, for industrial systems, max. 16 bar - type RK2RG
The RIEGLER non-return valve, DN 50, gunmetal, G 2, PN max. 16 bar regulates or blocks the flow of compressed air and media. The housing is made of gunmetal. Designed for a maximum operating pressure of 16 bar. The operating temperature is between -10 °C and 80 °C. Connection thread G 2 (G thread to DIN EN ISO 228-1) - suitable for common industry standards. Reliable media control.
Field of application
Typical areas of application: Industrial piping systems.
| Housing | Gunmetal |
| Max. operating pressure | 16 bar |
| Valve disc | Brass |
| Operating temperature min. | -10 °C |
| Operating temperature max. | 80 °C |
| Thread | G 2 |
| DN | 50 |
| SW | 70 mm |
| Thread standard | G-thread according to DIN EN ISO 228-1 |
| Length | 130 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |
| Class name | FLEX |