RIEGLER Check valve, DN 50, Brass, Soft sealed, G 2, PN max. 10 bar
Typennummer: RK2MSNBRE
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Brass non-return valve, for industrial systems, max. 10 bar - type RK2MSNBRE
The RIEGLER non-return valve, DN 50, MS, soft-sealing, G 2, PN max. 10 bar regulates or blocks the flow of compressed air and media. The housing is made of brass with NBR seals. Designed for a maximum operating pressure of 10 bar. The operating temperature is between 0 °C and 90 °C. Connection thread G 2 (G thread to DIN EN ISO 228-1) - suitable for common industry standards. Reliable media control.
Field of application
Typical areas of application: Industrial piping systems.
| Housing | Brass |
| Sealing material | NBR |
| Max. operating pressure | 10 bar |
| Valve disc | Brass |
| Operating temperature min. | 0 °C |
| Operating temperature max. | 90 °C |
| Thread | G 2 |
| DN | 50 |
| SW | 69 mm |
| Thread standard | G-thread according to DIN EN ISO 228-1 |
| Length | 94 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |
| Class name | FLEX |