FILTREC filter element for pressure filter D720C10A
Price:
    B2B Shop | Compressed Air | Filtration | Technology
FILTREC filter element for pressure filter D662G25A
FILTREC filter element for pressure filter D720C25A
https://www.filcom-technik.de/web/image/product.template/290777/image_1920?unique=beaf4a4
Price tiers visible after login - register now and get your benefits!
  • Brand
This combination does not exist.
Price Tiers
Filtrec
Filtrec
Product no. :
D720C10A
Weight :
0.24 kg
FILTREC pressure filter D720C10A - cellulose, 10µm
The FILTREC filter element for pressure filter D720C10A with cellulose filter medium, 10µm filter fineness, NBR seal and max. 21 bar differential pressure offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
Field of application Hydraulics
max. differential pressure (bar) 21
Outer diameter (mm) 60,00
Height (mm) 135
Inner diameter (mm) 35.7
Filter material Cellulose
Filter fineness c (micrometer) ß10=2
Seal material NBR
Zul. Dauereinsatztemperatur -25°C to +120°C
A 60 mm
B 35.7
C 135
D 10 mm