FILTREC hydraulic filter element (pressure filter) DMD753B100B
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC pressure filter DMD753B100B - stainless steel wire mesh, 100µm
The FILTREC filter element for pressure filter DMD753B100B with stainless steel wire mesh filter medium, 100 µm filter fineness and NBR seal offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Outer diameter (mm) | 100.5 |
| Height (mm) | 190 |
| Connection thread | M6 |
| Inner diameter (mm) | 62 |
| Filter material | Wire mesh |
| Filter fineness (micrometres) | 100 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 100.5 |
| B | M6 |
| C | 62 mm |
| D | 190 mm |