Parker high pressure hydraulic oil line filter EPF4205QIHBT1MX202
Price:
    B2B Shop | Compressed Air | Filtration | Technology
Parker high pressure hydraulic oil line filter EPF4205QIHBPXH202
Parker high pressure hydraulic oil line filter EPF4205QIHBXXKIT2
https://www.filcom-technik.de/web/image/product.template/313828/image_1920?unique=93ddb8a
High-pressure filter EPF (iProtect) | 360 l/min | distributor Ø34 mm | 5 µm absolute
Price tiers visible after login - register now and get your benefits!
  • Brand
This combination does not exist.
Price Tiers
Parker
Parker
Product no. :
EPF4205QIHBT1MX202
Weight :
11.80 kg
Parker High-pressure hydraulic oil line filter EPF4205QIHBT1MX202, EPF (iProtect) series (0 to 360 l/min, manifold Ø34 mm, 5 µm)
Pressure line filter from the Parker iProtect EPF series (up to 420 bar, up to 700 l/min, Quantumfiber element).
Data for this variant: 0 to 360 l/min; connection manifold Ø34 mm; 5 µm. Further key data: Filter medium 05QIH (high-strength micro glass); Bypass No bypass at 5.0 bar Display bar; Electrical NO/NC indicator; Nitrile seal; Option without bypass.
Installed behind the pump as a working or protective filter.
Flow rate (l/min) 0 to 360
Filter element 05QIH (High Strenght Microglass)
Connection type Manifold Ø34 mm
Options No Bypass
Bypass valve Pressure range (bar) No Bypass with 5.0 bar indicator