FILTREC replacement filter element for Hydac 0660R020BN4HCB1
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Hydac 0660 R 020 BN4HCB1 - Quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with glass fiber filter medium, 22µm filter fineness, NBR seal and max. 20 bar differential pressure is the high-quality alternative to the Hydac 0660 R 020 BN4HCB1. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Flow direction | Außen nach innen |
| max. differential pressure (bar) | 20 |
| Outer diameter (mm) | 114 |
| Height (mm) | 333 |
| Inner diameter top (mm) | 65,5 |
| Inner diameter bottom (mm) | 68,4 |
| Filter material | Glass fiber |
| Filter fineness c (micrometer) | ß22=1000 |
| Filter fineness c (micrometer) | ß20=200 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -30°C to +100°C |
| A | 114 mm |
| B | 65.5 mm |
| C | 684 |
| D | 312 |
| E | 18 mm |
| F | 333 |