FILTREC replacement filter element for Hydac 0110D003BHHC
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Hydac 0110 D 003 BHHC - Quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with glass fiber filter medium, NBR seal and max. 210 bar differential pressure is the high-quality alternative to the Hydac 0110 D 003 BHHC. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| max. differential pressure (bar) | 210 |
| Outer diameter (mm) | 47 |
| Height (mm) | 153 |
| Inner diameter (mm) | 22.1 |
| Filter material | Glass fiber |
| Filter fineness c (micrometer) | ß4,5=1000 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 47 mm |
| B | 22.1 |
| C | 153 mm |