FILTREC replacement filter element for Hydac 11204D03BN
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Hydac 11204D03BN - Quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with glass fiber filter medium, NBR seal and max. 21 bar differential pressure is the high-quality alternative to the Hydac 11204D03BN. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| max. differential pressure (bar) | 21 |
| Outer diameter (mm) | 70 |
| Height (mm) | 117 |
| Inner diameter (mm) | 33.5 |
| Filter material | Glass fiber |
| Filter fineness c (micrometer) | ß4,5=1000 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 70 mm |
| B | 33.5 mm |
| C | 117 mm |