FILTREC replacement filter element for Hydac 02062381
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Hydac 02062381 - quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with cellulose filter medium, 10 µm filter fineness, NBR seal and max. 5 bar differential pressure is the high-quality alternative to the Hydac 02062381. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Max. Operating pressure (bar) | 12 |
| max. differential pressure (bar) | 5 |
| Outer diameter (mm) | 96 |
| Height (mm) | 148 |
| Connection thread | 3/4"-14 BSP |
| Filter material | Cellulose |
| Filter fineness (micrometres) | 10 |
| Filter fineness c (micrometer) | ß10=2 |
| Seal material | NBR |
| A | 96 mm |
| B | 3/4"-14 BSP |
| C | 148 mm |
| Field of application | Hydraulics |
| Max. Operating pressure (bar) | 12 |
| max. differential pressure (bar) | 5 |
| Outer diameter (mm) | 96 |
| Height (mm) | 148 |
| Connection thread | 3/4"-14 BSP |
| Filter material | Cellulose |
| Filter fineness (micrometres) | 10 |
| Filter fineness c (micrometer) | ß10=2 |
| Seal material | NBR |
| A | 96 mm |
| B | 3/4"-14 BSP |
| C | 148 mm |