FILTREC replacement filter element for Hydac 02056278
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
Precisely fitting replacement filter element for Hydac 02056278 - quality from Italy
This FILTREC replacement filter element with stainless steel wire mesh filter medium, 60 µm filter fineness and NBR seal is the high-quality alternative to the Hydac 02056278. Manufactured in Italy according to international ISO standards. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Outer diameter (mm) | 86 |
| Height (mm) | 139 |
| Connection thread | 1 1/2"-11 BSP |
| Filter material | Wire mesh |
| Filter fineness (micrometres) | 60 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -20°C to +100°C |
| A | 1 1/2"-11 BSP |
| B | 86 mm |
| C | 200 |
| D | 65 |
| E | 6 mm |