FILTREC hydraulic filter element RHK100M15B
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC return line filter RHK100M15B - polyester, 17µm
The FILTREC filter element for return line filter RHK100M15B with polyester filter medium, 17 µm filter fineness, NBR seal and max. 30 bar differential pressure offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| max. differential pressure (bar) | 30 |
| Outer diameter (mm) | 63 |
| Height (mm) | 214 |
| Inner diameter (mm) | 28.3 |
| Filter material | Synthetic polyester |
| Filter fineness c (micrometer) | ß17=200 / ß21=1000 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 63 mm |
| B | 28.3 mm |
| C | 283 |
| D | 214 |