FILTREC filter element for suction filter S141C10
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC suction filter S141C10 - cellulose, 10µm
The FILTREC filter element for suction filter S141C10 with cellulose filter medium, 10µm filter fineness and max. 5 bar differential pressure offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| max. differential pressure (bar) | 5 |
| Outer diameter (mm) | 99 |
| Height (mm) | 210 |
| Inner diameter (mm) | 52 |
| Filter material | Cellulose |
| Filter fineness c (micrometer) | ß10=2 |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 99 |
| B | 52 mm |
| C | 52 mm |
| D | 210 |