FILTREC air filter element WP122
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC filter element WP122 - cellulose, 10µm
The FILTREC filter element for filter element WP122 with cellulose filter medium and 10µm filter fineness offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Outer diameter (mm) | 135 |
| Height (mm) | 72 |
| Inner diameter (mm) | 92 |
| Filter material | Cellulose |
| Filter fineness c (micrometer) | ß10=2 |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 135 |
| B | 92 mm |
| C | 92 mm |
| D | 72 |