FILTREC hydraulic filter element WP268
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC filter element WP268 - cellulose, 25µm
The FILTREC filter element for filter element WP268 with cellulose filter medium, 25 µm filter fineness and NBR seal offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Flow direction | Außen nach innen |
| Outer diameter (mm) | 69 |
| Height (mm) | 91 |
| Inner diameter (mm) | 33 |
| Filter material | Cellulose |
| Filter fineness c (micrometer) | ß25=2 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -30°C to +100°C |
| A | 69 mm |
| B | 33 mm |
| C | 33 mm |
| D | 91 |