FILTREC hydraulic filter element WP375
Filtrec has stood for excellence in filtration since 1991. As a family-run company based in Italy, Filtrec develops high-performance hydraulic and process filters for industrial applications - worldwide, innovative and reliable
FILTREC filter element WP375 - cellulose, 25µm
The FILTREC filter element for filter element WP375 with cellulose filter medium, 25 µm filter fineness and NBR seal offers reliable filtration for your hydraulic system. Further technical data can be found in the "Technical data" tab.
| Field of application | Hydraulics |
| Outer diameter (mm) | 102 |
| Height (mm) | 273 |
| Inner diameter (mm) | 62 |
| Filter material | Cellulose |
| Filter fineness c (micrometer) | ß25=2 |
| Seal material | NBR |
| Zul. Dauereinsatztemperatur | -25°C to +120°C |
| A | 102 mm |
| B | 62 mm |
| C | 273 |
| D | 5 mm |